KOMITET „RĘCE ŻYCIA” ZAREJESTROWANY PRZEZ MARSZAŁKA SEJMU

Komitet inicjatywy ustawodawczej Ręce Życia został zarejestrowany przez marszałka Sejmu. W naszym projekcie ustawy domagamy się, by każdy pacjent miał prawo wiedzieć, jakie standardy moralne respektowane są w szpitalu, w którym ma się leczyć. Taka klauzula sumienia pacjenta ma funkcjonować w ten sposób, iż Minister Zdrowia zobowiązany będzie na swych stronach internetowych podawać, który szpital i ile wykonał tzw. zabiegów aborcyjnych. Ktoś, kto nie chce się leczyć w placówce podejmującej się zabijania dzieci przed narodzeniem, będzie mógł w ten sposób zdecydować, iż swoje zdrowie i życie powierzy innemu szpitalowi.

W tej chwili mamy trzy miesiące na zebranie stu tysięcy podpisów. Chcemy jednak osiągnąć tę liczbę szybciej i jak najprędzej złożyć projekt. Podstawowym celem stowarzyszenia Ręce Życia jest bowiem doprowadzenie do zmian legislacyjnych gwarantujących klauzulę sumienia pracownikom służby zdrowia. Jesteśmy to winni położnej Agacie Rejman i jej koleżankom. To ich przypadek na początku roku skłonił nas do podjęcia działań. Okazało się, iż najpierw musimy zająć się klauzulą sumienia pacjenta, ale nie zapominamy o położnych i lekarzach.

Problem klauzuli sumienia pacjenta wyłonił się w związku z tym, iż dyrekcja szpitala Pro-Familia publicznie twierdziła, że pani Agata nie miała prawa poinformować opinii publicznej, iż w placówce tej zabijane są chore dzieci przed urodzeniem. Naszym zdaniem nie tylko mogła to zrobić, ale wręcz wszyscy mają prawo wiedzieć, że w danym szpitalu dzieją się takie rzeczy.